Почетна

назад до:"Почетна"

САРАЕВО - јуни


Дрвен Град-Вишеград-Андриќград-Сараево-Требиње-Мостар-Дубровник-Будва

(31.05.2019) – Петок--Поаѓање за Сараево во 19:00 часот, преку граничниот премин Табановце. Патот води преку Србија, ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

 

(01.06.2019) – Сабота-- Во утринските часови пристигнување и разглед на Дрвен Град-наменет за снимање на филмови изграден од Емир Кустурица. Потоа поаѓање кон Вишеград, каде се прави разглед на Мостот на Дрина и “Андриќ град”-културен центар и вид на етно селокој што се наоѓа на самото устие на реката Дрина во Вишеград. Во предпладневните часови се пристигнува во Сараево каде се сместуваме во хотел. Краток одмор па во попладневните часови се прави прошетка низ центарот со локален водич Себиљ, Башчаршија, Мостовите на Миљацка, Катедралата на светото срце Исусово итн. Вечерта можност за индивидуални прошетки низ градот. Ноќевање.

 

(02.06.2019) – Недела-- Појадок. По појадокот факултативно поаѓање за  Врело Босне--извор на реката Босна кое е едно од најпознатите обележја на Босна и Херцеговина, кое се наоѓа на периферијата на Сараево, покрај Илиџа како и посета на ТУНЕЛ СПАСА со локален водич, (патниците кои не доаѓаат имаат слободно време за индивидуални прошетки во Сараево). Враќање во Сараево, слободно време за индивидуални прошетки низ Башчаршија, посета на Трговски центар или искачување на највисокиот облакодер во БИХ -Аваз твист кулата. Вечерта можност за организирана забава во ресторан со мени карта и жива музика. Ноќевање.

 

(03.06.2019) – Понеделник--Појадок. По појадокот се поаѓа за Мостар, каде попатно се прави и посета на Јабланица и мостот на битката на Неретва. Пристигнување во Мостар, посета на стариот Мост и прошетка низ чаршијата. По разгледите се поаѓа за Требиње, попатна посета на манастирот ТВРДОШ-манастир изграден од IV-век, како и посета на трговски центар. Сместувае во хотел. Вечерта слободно време за прошетки во градот. Ноќевање.

 

(04.06.2019)-Вторник--Појадок. По појадокот се поаѓа за Дубровник слободно време за разглед на Стариот град и тврдините, главната улица Страдун итн. По разгледите се продолжува за Црна Гора. Премин на Бока Которска со траект, пристигнување и кратка пауза во Будва. Поаѓање за Македонија преку Албанија. Ноќно возење со попатни одмори и царински формалности. Пристигнување Македонија во вечерните часови.

 

Цена: 5,990 денари   

Хотел во Сараево 3* на база 2 ноќевања со појадок и користење на базен и сауна,
Хотел во Требиње 4* на база 1 ноќевање со појадок во близина на центарот на градот

 

Во цената е вклучено:

ü  Превоз на дадените релации со туристички автобус

ü  Сместување: 2ноќевања со појадок во Сараево, 1ноќевање со појадок во Требиње

ü  Разглед на Сараево со локален водич

ü  Посети и разгледи на: Мокра Гора, Дрвен Град, Вишеград, Андриќград, Јабланица, Мостар, Требиње, Будва-(со кратка пауза)

ü  Посета на манастирот ТВРДОШ во Требиње

ü  Придружник при патувањето

ü  Вклучен трансфер со тракет на Бока Которска

 

Во цената не е вклучено:

  • Патничко осигурување
  • Превоз и влезница за Врело Босне и Тунел Спаса со локален водич—15еу
  • Влезница во Дрвен Град—2,5 еу
  • Факултативна вечера со жива музика и мени карта во ресторан—20 еу

 

Напомена!!!

-За реализација на аранжманот се потребни минимум 40 патници, доколку за факултативните посети се потребни минимум 25 патници. За овој аранжман важат општите услови


назад до:"Почетна"

Новости

12.05.2017

НАЈУБАВИ ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА


Топ 10 најубави плажи на Ситонија, вториот крак на Халкидики, кои ќе ви станат едни од омилените.

повеќе

05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?


Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

повеќе

12.05.2016

10 дена на море прават чудо за вашето тело и душа


Што точно ви носи летувањето на море?

повеќе