Почетна

назад до:"Почетна"

11ти ОКТОМВРИ КУШАДАСИ - ЕФЕС - ПАМУККАЛЕ - ИЗМИР


БЕСПЛАТЕН ТРАНСФЕР ОД / ДО СТРУГА

1 ден (четврток – 08.10.2020/ среда – 21.10.2020): БИТОЛА – ТУРЦИЈА

Состанок на групата на паркингот пред спортската салаво 08:00 часот и поаѓање за Турција. Патот води преку Бугарија, Едрене. Целодневно денско и ноќно патување, со попатни паузи и гранични формалности.  

 

2 ден (петок – 09.10.2020/ четврток – 22.10.2020): КУШАДАСИ

Пристигнување во Кушадаси во претпладневните часови. Кушадаси е приморски град во Турција и многу популарно летувалиште на брегот на Егејско Море, поради бројните плажи и борјните локали за забава на туристите. Сместување во хотелските соби согласно правилата на хотелот. Слободно попладне за одмор од патувањето, уживање на песочната плажа, индивидуални прошетки низ местото и запознавање со истото. Вечера. Ноќевање.

 

3 ден (сабота – 10.10.2020/ петок – 23.10.2020): КУШАДАСИ – ПАМУККАЛЕ

Појадок. После појадокот, факултативна посета на Памуккале – “памучно кале“, е природно место што го создала природата во покраината Денизли во југозападниот дел на Турција. Местото содржи топли извори и травертини – тераси од карбонатни минерали направени од проточната вода. Туризмот бил и сè уште е главна индустрија, луѓето се капеле во базените илјадници години. Слободно време за прошетка и разгледување на паркот. Во попладневните часови враќање во Кушадаси. Слободно време за на плажа. Вечера. Ноќевање.

 

4 ден (недела – 11.10.2020/ сабота – 24.10.2020): КУШАДАСИ – ЕФЕС

Појадок. После појадокот, поаѓање за факултативна посета на античкиот град Ефес кој бил всушност и еден од најголемите градови во Римското Царство, со локален водич. Продолжуваме со посета на куќата на Богородица, каде што ги поминала последните години од својот живот. Во попладневните часови, враќање во Кушадаси. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

 

5 ден (понеделник – 12.10.2020/ недела 25.10.2020): КУШАДАСИ – ИЗМИР

Појадок. После појадокот, одјавување од хотелот и поаѓање за Битола со попатна посета на Измир, најголемиот град на Егејскиот брег во Турција. Денско и ноќно патување со попатни паузи и царински формалности.

 

6 ден (вторник – 13.10.2020/ понеделник 26.10.2020):БИТОЛА

Планирано пристигнување во Битола во претпладневните часови.

 

Цена на аранжманот: 9.940,00 денари 

 

Цената на аранжманот вклучува:

  • Автобуски превоз на горенаведената релација
  • 3 ноќевања со појадок и вечера во Кушадаси
  • Посета на Измир
  • Организација, водство и реализација на аранжманот

 

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Посета на Памуккале со локален водич и влезница – 35€
  • Посета на Ефес и куќата на Богородица со локален водич и влзници - 25€
    • Патничко осигурување

 

Напомена:

За патување во Турција, пасошот мора да има важност минимум 6 месеци од денот на враќањето. За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 30 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 3 дена пред датумот на поаѓање. Патувањето се одвива во согласност со сите протколи за превенција од Covid-19 во меѓународниот превоз. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.


назад до:"Почетна"

Новости

12.05.2017

НАЈУБАВИ ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА


Топ 10 најубави плажи на Ситонија, вториот крак на Халкидики, кои ќе ви станат едни од омилените.

повеќе

05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?


Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

повеќе

12.05.2016

10 дена на море прават чудо за вашето тело и душа


Што точно ви носи летувањето на море?

повеќе