Почетна

назад до:"Почетна"

ИСТАНБУЛ 3 ноќевања - 30.07. - 03.08.2021Со едниот дел длабоко навлезен во Азија, а со другиот дел во Европа, Истанбул е единствен град во светот на два континенти. Босфор, водите на Црно Море, Мраморно Море и Златниот Рог ги носи низ срцето на градот. Повеќе од 1500 години бил главен град на Римската, Византиската и Отоманската Империја. Низ вековите е разубавуван со многу споменици од различни култури, нации, религии...
Последните откритија докажуваат постоење на живеалишто од пред 400.000 год.. Но “Виолетовата” година почнува 330 год кога Императорот Константин го прогласува градот за главен град на Империјата. Кралската виолетова боја, е боја на Византиската императорска фамилија. Се до 1453 год кога е освоен од Османлиите, Истанбул, тогаш Константинопол, бил разубавуван и збогатуван со бројни грандиозни дела на кои и денеска им се воодушевуваме. Прошетката низ Истанбул е прошетка низ вековите...

1 ден 30.07.2021 БИТОЛА - ПРИЛЕП - КАВАДАРЦИ - ВЕЛЕС - СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на пред деловните простории на агенцијата . Продолжување кон Прилеп, Кавадарци, Велес и спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје. Поѓање кон Истанбул во 16:30 ч. Се патува преку граничниот премин Деве Баир и низ Бугарија. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден 31.07.2021 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови.
Започнува магијата... Истанбул од 1001 ноќ...
САФИР – облакодер: Утринско запознавање со Истанбул. Највисоката зграда во Европа, 236 м. , со прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед на Истанбул, градот на дланка. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул.
КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi” палатата... Ќе уживате во прекрасниот поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...), Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган ... палатите од Турските ТВ серии...
ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ: Панорамско разгледување на градот со автобус: Аксарај, Лалели џамија, Универзитетот Бејазит, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на ФК Бешикташ, Галата мостот, плоштадот Таксим. Сместување во хотел и кратка пауза за одмор.
“ISTANBUL BY NIGHT” – АЗИСКИ ИСТАНБУЛ
факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар - Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор...Европа – Азија). Ускудар: Прекрасно место за кафе со поглед кон блиското островче со „Девојачката кула“, и познатата џамија на Михримах Султан, ќерката на Сулејман Величенствен, градена од најдобриот Османлиски архитект Мимар Синан. Продлжуваме со автобус кон Бејлејбеји: монденско место покрај самиот Босфор, познато и од многу Тв серии. Можност да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј.
WATERGARDEN & EMAAR SQUARE MALL : Продолжуваме накај најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од
Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г.
Еден нов стил на животот сконцентриран околу прекрасниот базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата,
светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани, кафетерии, забавни паркови, кина...
Враќање во хотел преку Босфорскиот мост, симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул.
Ноќевање.

3 ден 01.08.2021 ИСТАНБУЛ - ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВИ
Појадок.
ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА: Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот на Босфор. Резиденција на
Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го
посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата.
ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВИ: Прекрасен и релаксиран излет, крстарење со брод низ Мраморното море кон Принчевите острови и посета на
Buyuk ada (Големото острово). Овој архипелаг се состои од 9 острови и на нив е забранета употреба на моторни возила. Превозно
средство: коњска кочија –Пајтон, со кој предлагаме да се возиме околу островот. Островот е многу пошумен, со убави плажи, прекрасни
стари куќи од Отоманскиот период... остров на кој императорот Јустин 1ви, внук на Императорот Јустинијан и Теодора, изградил палата
и манастир. Враќање во хотел. Краток одмор. Во вечерните часови Ве водиме на незаборавно ноќно крстарење по БОСФОР со вечера и
шоу програма со ориентални танци. Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден 02.08.2021 ИСТАНБУЛ
Појадок. По појадокот го ставаме багажот во автобус. Магијата од 1001 ноќ продолжува.
ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ: Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: Ве водиме во
најпознатата султанска палата во светот - Топ Капи Палатата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкружена
со море од сите страни. Можност да се посети и Подземната византиска цистерна, 14 метри под нивото на земјата со 9.800м2
површина од каде градот бил снабдуван со вода за пиење. Ќе ја разгледаме познатата црква АЈА СОФИЈА ,. Потоа ќе се
воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Пешки продолжуваме до
Капали чаршија ...
ФОРУМ: Напуштајќи го Истанбул го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во
непосредна близина продавницата на Декатлон. Во попладневните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Бугарија.

5 ден 03.08.2021 СКОПЈЕ - ВЕЛЕС - КАВАДАРЦИ - ПРИЛЕП – БИТОЛА
Пристигнување во Македонија во утрински часови.

 Цена на аранжманот:
Хотел со 3/4* - 79 €/4.900 Ден.
Хотел 5* – 89 €/5.520 Ден.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со високотуристички автобус
• на релација Скопје – Истанбул - Скопје
• Сместување во хотел 3/4/5* - 2 НП
• Отомански и Византиски Истанбул : пешачка тура со локален водич и разгледување на:
- Аја Софија – бесплатен влез
- Хиподром
- Сината Џамија
- Капали чаршија
- Професионален локален туристички водич
Посета на Форум и Декатлон
Професионален туристички пратител на групата
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Незадолжителни факултативни излети,влезници,метро карти:
• Панорамски разглед на европски Истанбул со автобус и локален водич – 10€
• Посета на Азискиот дел Ускудар - Белербеј, низ подводниот тунел Мармара И Watergarden & Emaar square mall: 15€
• Крстарење по Босфор – 20€
• Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата (Резиденционален дел) – 30€
• Топ Капи Палата – 20€
• Влезници за музеите со локален водич:
• Вечера на брод со крстарење по БОСФОР со ориентални танци – 40€
• Сафир Тераса: превоз+лифт+4Д : 20€
• Посета на принцески острови: 15€
• Патничко осигурување 175 мкд.
• Доплата за еднокреветна соба: 40€/хотел 3*

• Организирани БЕСПЛАТНИ трансфери од Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес:
• Доплата од Ресен и Охрид :10€
НАПОМЕНА:
За резервации потребен е аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот.
Т.А.,,АНА ТУРС,, го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако не е посебно нагласено во програмата.
Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некои од локалитетите предвидени за посета и сл.
Агенцијата го задржува правото на промена за остварување на посетата на местата кои се по избор.
За реализација на аранжманот е потребен минимум од 30 патници
Цената е изразена во евра а плаќање исклучиво во денари 1 €= 62,оо денари.
Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.
За патувањето важат општите услови на патување


назад до:"Почетна"

Новости

12.05.2017

НАЈУБАВИ ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА


Топ 10 најубави плажи на Ситонија, вториот крак на Халкидики, кои ќе ви станат едни од омилените.

повеќе

05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?


Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

повеќе

12.05.2016

10 дена на море прават чудо за вашето тело и душа


Што точно ви носи летувањето на море?

повеќе