Почетна

назад до:"Почетна"

ДУБАИ 5 ноќи / авион /


Дубаи не е како ниту еден друг град на планетата. Со својата смела архитектура и врвен стил, најголемиот град на Обединетите Арапски Емирати е посебен спој на неговото бедуинско наследство и ултра-модерна култура. Дубаи не само што ја исполнува својата репутација туку и целосно ќе ги надмине вашите очекувања. Истражете го сјајот и гламурот, а потоа откријте ги древните традиции на овој прекрасен град.

Некогаш мало рибарско село во Арапскиот Залив, Дубаи денес е еден од најкосмополитските градови во светот. Еден од седумте емирати кои ги сочинуваат Обединетите Арапски Емирати, градот е дом на повеќе од 200 националности и нуди незаборавно искуство за сите посетители. Без разлика дали е покрај брегот на Dubai Creek или на врвот на Burj Kalifa, највисоката зграда во светот, Дубаи живее и дише чувство на можности и иновација. И со неспоредливото крајбрежје, прекрасната пустина и прекрасните градски пејзажи, ова е вистинско место за создавање на спомени.

Од луксузно гостопримство и врвна архитектура до шопинг, култура и природа, откријте што го прави Дубаи најдобар меѓу најдобрите.

Термини: 11.01. - 16.01.2023    - 799 еур / 18.01. - 23.01.2023   - 749 еур

                   01.02. - 06.02.2023   - 749 еур / 08.02. - 13.02.2023   - 749 еур / 15.02. - 20.02.2023   - 749 еур / 17.02. - 22.02.2023   - 749 еур

                   10.03. - 15.03.2023   - 749 еур / 17.03. - 22.03.2023   - 749 еур / 29.03. - 03.04.2023    - 749 еур

                   12.04. - 17.04.2023   - 749 еур / 19.04. - 24.04.2023   - 749 еур / 28.04. - 03.05.2023    - 849 еур

Ден 1  - Состанок со патниците и поаѓање

Состанок на патниците и организиран трансфер до Аеродромот во Тирана. Попладневен лет од Тирана и пристигнување во Абу Даби во вечерните часови. Трансфер до сместувањето во Дубаи. Авантурата може да започне!

Ден 2 - Факултативен излет - Dubai Creek, Dubai Frame, Museum of future и Kite Beach

Денот го започнуваме со истражување на локалната култура во Al Seef, област на културно наследство и неверојатни погледи на Dubai Creek. Кратка прошетка и можност за закуска во Arabian Tea House. Продолжуваме со прошетка низ Al Fahidi, област со културно наследство со голем дел од оригиналната инфраструктура зачувана и недопрена. Тука ќе ја видиме тврдината и музејот на Дубаи изградена во 1971 година која претставува најстар објект во Дубаи. Од тука со традиционалени чамци (Abra) поминуваме на другата страна на Dubai Creek и имаме прошетка низ традиционалните пазари за зачини и за злато (Spice Souk и Gold Souk). Денот ни продолжува кон Dubai Frame, една од најпознатите атракции во градот. Потоа застануваме да го видиме Museum of Future. Дизајниран како асиметричен торус обложен со челик и стакло, Музејот на иднината е признат од National Geographic како еден од 14-те најубави музеи во светот. Исто така застануваме да го видиме Zabeel Palace, резиденција и административно седиште на владејачкото кралско семејство на Дубаи. Продолжуваме кон Kite Beach, една од најпопуларните плажи во Дубаи каде што имаме слободно време за ручек, плажирање и уживање во зајдисонцето. Враќање во сместувањето околу 19:00 часот и можност за прошетка низ Dubai Marina и JBR.

Ден 3 - Факултативен излет : Modern Dubai Tour

По појадокот имаме слободно време за да уживаме на плажа. Во попладневните часови одиме во Dubai Mall најголемиот шопинг центар во светот полн со активности за забава и одмор, лоциран веднаш до највисоката зграда во светот, Burj Khalifa. Со повеќе од 1.200 продавници и стотици продавници за храна и пијалоци, Dubai Mall опфаќа повеќе од 1 милион квадратни метри - површина еквивалентна на 200 фудбалски игралишта. Имаме слободно време за шопинг и разгледување. Можност да се искачите на 125-тиот кат на Burj Khalifa каде што има панорамски поглед од 360 степени над Арапскиот Залив. Потоа одиме да се восхитуваме на танцувачките фонтани. Ќе бидеме сведоци на највисоката фонтана во светот која има волшебен перформанс со вода, музика и светлина. Имаме слободно време во Souk Al Bahar кој е модерен пресврт на традиционалниот пазар на Блискиот Исток. Сместен во срцето на градот, овој популарен центар комбинира шопинг, забава и јадење. Со поглед на фонтаната Дубаи и Burj Khalifa оваа локација е совршена за впивање на погледот на највисоката кула во светот. Враќање во сместувањето околу 22:00 часот. Слободно време.

Ден 4 -Факултативен излет : Miracle Garden, Emirates Mall, Madinat Jumeirah

По појадокот одиме да видиме милиони цвеќиња и егзотични аранжмани во расцут. Свет на цветни чуда ве очекува во Dubai Miracle Garden, најголемата природна цветна градина во светот. Паркот од 72.000 квадратни метри има импресивна постава на познати згради и градби целосно трансформирани во шарени цветни експонати. Потоа одиме во Emirates Mall каде што ќе видиме скијачки патеки на затворено и ќе имаме слободно време за шопинг и разгледување. Продожуваме кон Madinat Jumeirah. Инспириран од арапските градови, Madinat Jumeirah е мини-град во Дубаи, кој се состои од хотели со пет ѕвезди, раскошни пазари и прекрасни плажи. Постои цел речен систем, во должина од пет километри, полн со сопствена флота од традиционални чамци Абра. Имаме слободно време за разгледување и за уживање на плажа. Се враќаме во сместувањето околу 19:00 часот. Слободно време и можност за посета на Global Village.

Ден 5 - Факултативен излет - Пустинско џип сафари, јавање камили и традиционална вечера

Претпладневните часови ни се слободни за уживање на плажа или за прошетка. Околу 14:00 часот не собираат со џипови 4x4 и авантурата низ пустината може да започне. За време на возбудливото возење низ пустинските дини, пристигнуваме на првата дестинација да гледаме прекрасно зајдисонце. Застануваме да го гледаме зајдисонцето и продолжуваме со возењето низ дините за конечно да стигнеме до нашиот камп. Овде имате можност да јавате камила и да го испробате дизајнот на Хена на рака или на нозе. Продолжуваме со вкусна традиционална вечера и шиша (познатото арапско наргиле), додека уживаме во шоуто со оган и танци околу камперскиот оган на ѕвездената светлина. Враќање во сместувањето околу 22:00 часот. Слободно време.

Ден 6 - Посета наSheikh Zayed Grand Mosque, Абу Даби, враќање и крај на патувањето

По појадокот се одјавуваме од хотелот и одиме во посета на Sheikh Zayed Grand Mosque . Sheikh Zayed Џамијата е една од најголемите џамии во светот и огромно архитектонско уметничко дело кое ги спојува различните исламски архитектонски школи. Има 82 куполи, повеќе од 1.000 столбови, позлатени лустери од 24-каратно злато и најголемиот рачно изработен тепих во светот. Лет од Абу Даби до Тирана. Пристигнување во Тирана во попладневните часови. Трансфер од Меѓународниот Аеродром во Тирана до Скопје. Крај на патувањето.


Вклучено:

Сместување

Signature 1 Hotel Пример   5 ноќи

 

Превоз

 • Трансфер од Скопје до Меѓународниот Аеродром во Тирана
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Тирана - Абу Даби, во економска класа со вклучен рачен багаж од 10kg со димензии 40х30х20cm
 • Трансфер од Абу Даби до сместувањето во Дубаи
 • Трансфер од сместувањето во Дубаи до Абу Даби
 • Индивидуален авио билет со сите такси на релација Абу Даби -Тирана , во економска класа со вклучен рачен багаж од 10kg со димензии 40х30х20cm
 • Трансфер од Меѓународниот Аеродром во Тирана до Скопје

 

Храна

5 × Континентален појадок

Не е вклучено

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
 • Виза за Дубаи 95 ЕУР
 • Доплата за дополнителен багаж (10 kg. или 20 kg.)

 


назад до:"Почетна"

Новости

12.05.2017

НАЈУБАВИ ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА


Топ 10 најубави плажи на Ситонија, вториот крак на Халкидики, кои ќе ви станат едни од омилените.

повеќе

05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?


Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

повеќе

12.05.2016

10 дена на море прават чудо за вашето тело и душа


Што точно ви носи летувањето на море?

повеќе