Новости


05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?

Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

kako-patuvanjata-ne-pravat-podobri-licnosti-1.jpg

Многу често се случува после патувањата да се вратиме променети и со многу нови искуства.

Кога ќе научите повеќе за светот, за луѓето во него, ќе научите нови работи и ќе излезете надвор од границите, ќе станете и подобра личност.

Па, погледнете какви сѐ позитивни трансформации и промени може да доживеете и какви може да се вратите од патувањата:

Станувате подруштвени

Кога патувате сами, постојат две опции: или ќе стекнувате нови пријателства, или ќе останете сами. Па затоа, најдобро би било да не се затварате во себеси и да почнете да правите пријатели од странците.

Ја подобрувате комуникацијата

Откако ќе научите да не се срамите да зборувате со странци, со текот на времето ќе станете многу подобри и поискусни во тоа. По толку многу разговори, ќе научите како да остварите интересна комуникација и да дознаете нешто повеќе за некого.

Посамоуверени сте

Сте патувале низ светот, сте виделе толку многу прекрасни места, сте научиле да се снаоѓате во непознати градови, сте ги искачиле највисоките врвови или сте ја вкусиле најубавата храна во светот.

После толку многу искуства, секако дека ќе се чувствувате сигурни во себе и во вашите способности да постигнете сѐ што ќе посакате.

Поприлагодливи сте

По толку многу патувања, сигурно ќе се соочите или веќе сте се соочиле со пропуштени летови, спори автобуси, доцнења, лоша храна, погрешни рути итн...

Со текот на времето, ќе се навикнете на неочекувани ситуации и промена на планови, па затоа нема да се нервирате или да бидете лути. Едноставно, смирено ќе го прифатите тоа и ќе продолжите понатаму.

kako-patuvanjata-ne-pravat-podobri-licnosti-2.jpg

Станувате авантуристи

Кога ќе бидете сигурни во вашите способности, можете да правите сѐ што ќе посакате. Старите и традиционални навики ќе ви станат досадни и постојано ќе сакате да се надоградувате и да пробувате нешто ново.

Дури и ако никогаш претходно не би помислиле дека ќе го сакате тоа нешто, сега ќе сакате да ги прекршите правилата и да излезете надвор од вашите граници...

Посмирени сте

Сите тие грешки со кои сте се соочиле ќе ве направат посмирени и релаксирани, бидејќи ако патувањето ве учи на нешто, тоа е дека - на крајот, сѐ излегува како што треба и нема потреба од стрес.

Посекси сте

Сите знаеме дека стресот предизвикува стареење. Но, сите тие денови поминати во патување, релаксирање и безгрижно уживање ве прават поодморени, посигурни и блескави, а со тоа ќе изгледате помлади и посекси.

Попаметни сте

Ако не сте од оние кои сакаат да седат во луксузни хотели со освежителни пијалаци по цели денови, тогаш патувањата може да ве научат многу за светот.

Ќе учите за луѓето, за културата и историјата на местата за кои останатите може само да сонуваат да ги видат. Ќе знаете како земјите функционираат и како луѓето се однесуваат, а тоа е нешто на што книгите не може да ве научат.

Станувате помалку материјалисти

За време на патувањата, ќе научите колку малку работи всушност ви требаат. Ќе сфатите дека сите тие големи или мали работи и шопингот по трговските центри кои сте ги посакувале, не ви се потребни за да водите среќен живот.

Кога ќе се вратите дома, ќе забележите колку сте станале едноставни, бидејќи сте научиле што навистина ви треба за живот, а што не.

Посреќни сте

Со патувањата, ќе искусите многу работи кои ќе ви значат во животот, ќе бидете порелаксирани, посигурни и ќе го гледате светот како поубаво место. После толку многу позитивни работи, зарем е можно да не бидете среќни?

назад до новости

Новости

12.05.2017

НАЈУБАВИ ПЛАЖИ НА СИТОНИЈА


Топ 10 најубави плажи на Ситонија, вториот крак на Халкидики, кои ќе ви станат едни од омилените.

повеќе

05.11.2016

КАКО ПАТУВАЊАТА НЕ ПРАВАТ ПОДОБРИ ЛИЧНОСТИ ?


Патувањата секој ги доживува на различен начин, но со сигурност на сите ни влијаат и повеќе од одлично.

повеќе

12.05.2016

10 дена на море прават чудо за вашето тело и душа


Што точно ви носи летувањето на море?

повеќе